Kilka ważnych faktów dotyczących opon

opony

Kupując, używając lub dbając o swoje opony, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi opon. Najważniejsze jest to, że opony samochodowe są bardzo ważne dla bezpieczeństwa Twojego samochodu. Bez opon dobrej jakości Twoje bezpieczeństwo będzie zagrożone. Musisz także upewnić się, że masz odpowiednie opony do warunków, w których jeździsz. Oznacza to zarówno pogodę, jak i nawierzchnię. Podczas jazdy w cieplejszych porach roku, takich jak wiosna, lato i jesień, powinieneś mieć w samochodzie opony letnie. Jeśli jeździsz w sezonie zimowym lub w okresie, w którym panują ujemne temperatury i istnieje ryzyko śniegu i lodu, musisz mieć opony zimowe w samochodzie. Jeśli jeździsz po utwardzonych drogach, możesz poradzić sobie ze zwykłymi oponami, a jeśli jeździsz w terenie lub w trudnych warunkach, musisz mieć opony przystosowane do jazdy w terenie lub w określonych warunkach, w których zamierzasz jeździć.

Nie zezwala się również na jazdę z zużytymi oponami, gdzie istnieją ograniczenia głębokości bieżnika, w których nie można zejść poniżej. Zaleca się, aby nie schodzić poniżej 4 mm, ponieważ kluczowe właściwości zaczynają spadać poniżej tego limitu. Możesz łatwo przetestować stan opon, używając przedmiotów, które można znaleźć w większości domów. Możesz np. użyj zapałki lub monety, gdy końcówka zapałki jest zbliżona do 4 mm. Zasadniczo można zmierzyć dowolny element, który można wstawić do bieżnika, gdzie można łatwo zidentyfikować znak 4 mm.

Niektóre opony są wyposażone we wskaźniki bezpieczeństwa jazdy DSI, które umożliwiają łatwe sprawdzenie stanu i bezpieczeństwa opon. Wskaźnik znajduje się na środkowej powierzchni opony i wskazuje głębokość głównego rowka opony w milimetrach; innymi słowy pokazuje, ile pozostało bieżnika, bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Zaleca się wymianę opony po zużyciu „4”. W przypadku niektórych opon DSI zawiera również symbol kropli deszczu. Po zużyciu możliwości aquaplaningu opon nie są już optymalne, co wskazuje, że nadszedł czas na wymianę. Monitorując zużycie bieżnika, możesz uzyskać większy przebieg opon, obracając pozycje opon między osią przednią i tylną, co należy zrobić, gdy różnica między przednią i tylną różnicą wynosi 2-3 mm.

W przypadku opon sezonowych mogą obowiązywać prawne ograniczenia dotyczące tego, jakiej opony należy użyć i kiedy nie można użyć niektórych opon. Dotyczy to opon zimowych, które muszą znajdować się w samochodzie przez określony czas i gdy masz warunki zimowe, jeśli chcesz przestrzegać lokalnych przepisów. Opony z kolcami są również ograniczone do okresu, w którym można je użytkować, jeśli w ogóle mogą być używane. Ważne jest, aby sprawdzić jakość kołków i czy są one nadal przymocowane. Kołki, które wyginają się, nie penetrują lodu i będą miały słabą przyczepność na błocie pośniegowym i śnieżnym. Zgodnie z przepisami maksymalna dopuszczalna różnica w liczbie kolców między oponami wynosi 25%.

Więcej informacji na temat faktów dotyczących opon można znaleźć na stronie: www.nokiantyres.pl